16 / 01 / 25

עיצוב פנים לחדר משפחה

בכל בית ישנם חדרים שונים לשימושים שונים, אבל ישנו חדר אחד שהוא הלב הפועם והמרכז של הבית, או לפחות של דייריו. הטרנד של חדרי משפחה עשה עליה מחו”ל (מארה”ב) והוא חשוב במיוחד בימים אלה, כשלכל אחד מדיירי הבית יש פינה אישית – חדר שינה פרטי או פינת עבודה – וכשקצב החיים המודרני מכתיב לעתים לוחות זמנים המחייבים את בני הבית לבלות זמן רב בנפרד.

חדר משפחה הוא פינה חמה והרמונית, קטנה יותר בדרך כלל מהחלל הפתוח המקובל כדי לאחד את הסלון, פינת האוכל והמטבח. בניגוד לאלה, בחדר המשפחה מתכנסים בני הבית ביחד לשיחה, משחקים ובכלל לזמן איכות ביחד.

 עיצוב חדר משפחה – דגשים

כאשר אנו מעצבות חדר משפחה, ישנם כמה דגשים שחשוב לנו מאוד לשים אליהם לב:

  1. מיקום – היכן ימוקם חדר המשפחה?
  2. גודל – כמה נרחב או קטן צריך החדר להיות?
  3. צבעים – איזו פאלטת צבעים תשרה בחדר המשפחה אווירה של רוגע, הרמוניה, חמימות ו”ביחד”
  4. ריהוט – מה יהיה שימושי יותר בחדר המשפחה? ספות? כורסאות? אולי פינות רביצה?
  5. אבזור – האם חדר המשפחה הזה צריך לכלול טכנולוגיה (מערכת בידור למשל) או שמא הוא ישמש לשיחות שקטות ומשחקי לוח וחברה? אולי חשוב שתהיה בו פינת יצירה?

על כל אחת מהשאלות הללו אנו מנסות לענות ביחד עם בני המשפחה שעבורה מיועד החדר. לכל משפחה הווי והעדפות אחרות, לכל משפחה לוחות זמנים שונים ולכן החדר חייב להיות מותאם לצרכי המשפחה שאותה הוא ישרת.

מיקום חדר המשפחה

למרות השם, “חדר משפחה” אינו חייב להיות חדר באמת בבית. הוא בהחלט יכול להיות חלל פתוח בין מספר חדרים או מתחת למדרגות, הוא יכול להיות במרתף ואפילו נפרד מהבית. יחד עם זאת, מומלץ למקם אותו בנקודה מרכזית יחסית, רצוי קרוב למטבח (במיוחד אם בבית ישנם ילדים צעירים) כך שניתן יהיה לשלב פעילויות ולפקוח עין על הילדים.

עוד נקודה חשובה בקביעת מיקום חדר המשפחה היא שחדר המשפחה הוא חדר דינאמי. הוא חדר ש”גדל” ביחד עם בני הבית. אם ישנם ילדים קטנים הוא ישמש בשנים הראשונות למשחקים וליצירה, מאוחר יותר לקריאה ואירוח חברים ותוך כדי כל אלה, הוא צריך לשרת את הקטנים ואת הגדולים כאחד. לכן המיקום שלו צריך להיות נגיש ויעיל.

עיצוב – צבעים, ריהוט ואבזור

לאחר שקבענו היכן ימוקם חדר המשפחה הגיע הזמן לדאוג לעיצוב שלו. גם כאן, אנו מביאות בחשבון את הגמישות הנדרשת. בהתאם לגילאים של בני הבית נחשוב על פינות יצירה ומשחק, ספריה, מערכת בידור (אלא אם כן בני הבית מסתפקים בסלון לצורך כך ומבקשים פינת משפחה חמימה שנועדה רק לשיחה ובילוי זמן ביחד) ופינות ישיבה ורביצה.

הצבעוניות של חדר משפחה צריכה לשדר חום והרמוניה ולכן, גם אם כל הבית מעוצב בצבעים בהירים ונקיים (לבן, אפור, עץ) – ייתכן מאוד שבחדר המשפחה נוסיף נגיעות של צבעים חמים יותר על ידי שימוש בטקסטיל, אביזרים, ריהוט ותאורה.

בקישוט חדר המשפחה הדגש הוא עליכם, בני הבית. לא סתם קוראים לחלל הזה “חדר משפחה”. התמונות שעל הקיר, היצירות – הכל צריך להיות שלכם (תמונות משפחה או יצירות של בני המשפחה) או לשקף אתכם ואת ההווי המשפחתי שלכם בצורה מושלמת.

הריהוט צריך להיות נוח – ספות מפנקות או פינות רביצה נוחות ונרחבות, ורצוי מודולארי כדי לשמש אתכם בזמנים שונים לפעולות שונות. בחדר המשפחה נרצה לתכנן חללי אחסון רבים שחלקם סמויים כדי להכיל את כל חומרי המלאכה והיצירה של הילדים וחלקם גלויים – כדי להציג ספרים, מגזינים ותמונות.

בנוסף, כדאי לחשוב על חללי אחסון לטקסטילים ולכריות כל שנוכל בקלות להוציא או לאחסן שמיכות להתכרבל בהן על הספה בחורף, או להכניס את הכריות כאשר מגיעים הרבה אורחים כדי לפנות יותר מקום לישיבה.

בכל מקרה לא נרצה שחדר המשפחה שלנו יהפוך למחסן של בגדים, מצעים, כביסה או כל דבר אחר. לכן נתכנן תמיד את החדר, את הריהוט ואת חללי האחסון כך שתוכלו לשמור על השקט והמרווח ההמוני שחדר המשפחה שלכם נועד לספק.

 

חושבים על הוספת חדר משפחה לבית או שינוי חדר משפחה קיים? דברו איתנו!

[מקור תמונה ראשית בפוסט: http://www.houzz.com/photos/130697/Layering-textures-is-key-to-opulance-contemporary-living-room-edinburgh]